Job Fair je odlično mjesto za istraživanje ponude praksi, poslova i općenito upoznavanje s poslodavcima.
Na ovogodišnjem Job Fairu čeka te 134 poduzeća na 129 štandova, 24 talka i 16 radionica. Koliko god to bilo fantastično jer te čeka velika ponuda poslova (i mercha 😉) to može biti i preplavljujuće. Zato, da bi Job Fair bio od koristi, najbolje je imati dobar plan. A za dobar plan, potrebno je i malo pripreme.
Znaj što želiš
Razmisli što tražiš na Job Fairu – praksa, studentski posao, stalni posao nakon završetka studija ili nešto drugo (majicu?). Uz to, napiši i što očekuješ od prakse ili posla, odnosno koji uvjeti su ti prihvatljivi. U kakvoj radnoj okolini želiš raditi? Kakav sustav mentorstva i podrške očekuješ? Kako zamišljaš da će izgledati uvođenje u posao (onboarding)? Koji ti je preferirani raspon satnice? Koja lokacija ureda ti odgovara? Očekuješ li da ćeš raditi u specifičnim alatima ili koristiti određene tehnologije? Ovo može izgledati kao puno pitanja, no kada odrediš što želiš lakše ćeš to pronaći.
QR kod kao ulaznica
Sada kada znaš što želiš, prijavi se u bazu CV-a. Bez straha, ne treba ti životopis, dovoljno je ispuniti formu za prijavu, a životopis možeš dodati naknadno. Kada se prijaviš primit ćeš QR kod koji je ulaznica za Job Fair (bez njega nećeš moći ući u Martinovku 😢) i koji će skenirati poslodavci koji žele s tobom ostati u kontaktu i nakon Job Faira.
Istraži poslodavce
Sada kreće zabavni dio. Iskoristi svoje supermoći stalkanja i pripremi se za Job Fair. Pregledaj sva poduzeća koja sudjeluju na Job Fairu, istraži čime se bave, potraži njihove profile na društvenim mrežama i pregledaj što novine i portali pišu o njima.
Zabilježi sva poduzeća koja su ti se svidjela, uz kratki opis čime se bave i pitanjima koja im želiš postaviti. Za ovo možeš koristiti i predložak za Trello board.
Reci sve o sebi u 5 rečenica
Poslodavcima će biti puno lakše razgovarati ako znaju s kim pričaju i što te konkretno zanima. S druge strane, ti ćeš imati veću korist od informacija koje su ti važne i zanimljive te direktnih odgovora na pitanja.
Predstavljanje i povezivanje s poslodavcima je vještina kao i svaka druga, potrebno je vrijeme i praksa da je savladaš. Zato se pripremi, skiciraj kako se želiš predstaviti i uvježbaj doma.
Ako te preplavi trema bit će ti drago da sve imaš pripremljeno. Zato si zapiši nekoliko oblika predstavljanja i imaj ih pri ruci da se možeš podsjetiti ako „zablokiraš“.
Formula za predstavljanje je vrlo jednostavna:
tko si i što radiš + zašto si im zanimljiv/a + što želiš
A ovako izgleda formula kada je primijeniš u kontekstu:
Bok, ja sam [ime i prezime].
Studiram na [godina studija] godini, na FER-u, smjer [naziv smjera]. Do sada sam [navedi radno iskustvo, koje tehnologije poznaješ, na kojim projektima radiš ili si radio/la…].
Trenutno sam u potrazi za [navedi što tražiš – posao, praksu, više informacija o nekom području…]. Znam [navedi izvor] da [spomeni projekt, tehnologije koje koriste, industriju u kojoj su ili nešto drugo relevantno za razlog iz kojeg im se obraćaš]. Zanima me [navedi što te točno zanima o njima]…
/razgovor će prirodno nastaviti dalje
I to je to! Vidimo se na Job Fairu, 11. i 12. svibnja u Martinovki!