Nakon znojenja i skrolanja po ponudi poslova pred tobom je konačno „onaj pravi“ oglas za posao, a od sretne budućnosti dijeli vas samo – životopis. I tu kreće muka, od kuda uopće početi?
Svaki životopis trebao bi se sastojati od najmanje pet odjeljaka: osobni podaci, radno iskustvo, obrazovanje, vještine i jezici, a možeš ga prilagoditi ili proširiti tako da dodaš i osobne projekte, radionice, natjecanja, volontersko iskustvo, postignuća i nagrade ili hobije i interese.
Osobni podaci
Ovaj odjeljak zvuči toliko logično da je pitanje treba li ga spominjati, no do sad smo pri pregledu studentskih životopisa vidjele previše onih koji nisu imali navedene kontakte, a pronašli su se i poneki bez imena i prezimena. Istakni ime i prezime, napiši broj mobitela i kontakt mail adresu, mjesto i državu u kojoj živiš, a možeš dodati i poveznice na svoj GitHub i LinkedIn profil. Državljanstvo, datum rođenja i bračni status nisu obavezni i ne moraš ih navoditi. Ovo je i jedini odjeljak čiji naslov ne moraš pisati.
Radno iskustvo
Jedan od najvažnijih elemenata životopisa je radno iskustvo. Logika iza toga je jednostavna – poslodavac očekuje da ćeš biti uspješniji u onim zadacima koje si već prije radio. Radna iskustva navodi obrnuto kronološki tako da posljednji posao bude prvi u nizu i napiši mjesec i godinu početka i završetka rada. Ako si zaposlen, možeš napisati „trenutno“ umjesto mjeseca i godine. U prvom retku navedi naziv pozicije, ispod toga naziv poslodavca, a zatim u nekoliko natuknica postignuća ili radne zadatke. Odaberi one radne zadatke, a ako imaš više poslova onda i one poslove, koji pokazuju da imaš znanja i vještine koje će se od tebe tražiti na budućem radnom mjestu.
Obrazovanje
Ako nemaš radnog iskustva u struci, poslodavci će se fokusirati na obrazovanje. Točnije, zanimat će ih znanja i vještine koje si stekao za vrijeme studija. Baš kao i kod radnog iskustva, navedi obrazovanje obrnutim kronološkim redoslijedom uz mjesec i godinu početka te završetka (ili očekivanog završetka) studija. Na prvom mjestu napiši naziv koji si stekao ili ćeš steći po završetku, a ispod toga napiši puni naziv sveučilišta i fakulteta te usmjerenje. Istakni temu završnog ili diplomskog rada i mentora ili mentoricu i samo relevantne kolegije. Ako si neka znanja ili vještine, koje su važne za posao za koji se javljaš, koristio samo tijekom studija, uz kolegij opiši kako si ih primjenjivao.
Vještine
Cilj osobe koja vodi proces zapošljavanja je pronaći osobu koja svojim znanjima i vještinama odgovara otvorenom radnom mjestu. Iz opisa radnih zadataka i položenih kolegija te projekata s fakulteta se već treba vidjeti kojim vještinama raspolažeš. Zato ovaj odjeljak treba biti jednostavan i kratak. Navedi vještine koje imaš i koje su relevantne za posao za koji se javljaš. Što više to bolje, ali nemoj pisati one o kojima ne znaš ništa – u laži su kratke noge. 🙂 Osim što ćeš ih nabrojati, bilo bi dobro grupirati ih s obzirom na to koliko si ih usvojio. Na primjer, osnovno i napredno ili početno, srednje i napredno. Odaberi što ti odgovara.
Jezici
Obično se pišu kao izdvojeni odjeljak u kojem se samo navodi jezik i procijenjena razina poznavanja. Najlakše je koristiti Zajednički europski referentni okvir za jezike.
Hobiji i interesi
Što znaš i možeš raditi je važno kod procjene kandidata, ali ne zapošljavaju se strojevi, nego osobe. Zato je važno da pokažeš kakva si osoba – čime se baviš u slobodno vrijeme i što te zanima. U slobodno vrijeme trčiš ili igraš društvene igre, zanima te ekologija ili fotografija – napiši to! Budi razuman s količinom informacija (i tipom, bingeanje serija je možda bolje preskočiti), dvije ili tri natuknice su dovoljne.
Dodatno: projekti, radionice, natjecanje, volontersko iskustvo
Životopis ćeš uvijek prilagoditi radnom mjestu za koje se javljaš i napisati ga tako da na najbolji način istakne da si odličan kandidat. Ako imaš osobne projekte ili volontersko iskustvo koji su relevantni za posao za koji se javljaš napiši ih kao posebne odjeljke, u obliku jednakom kao radno iskustvo. Sudjelovanje na radionicama ili natjecanjima možeš također izdvojiti. Ako si već završio studij i pohađao si stručnu edukaciju, možeš dopuniti odjeljak o obrazovanju.
Sada znaš kako životopis treba izgledati, a najvažnije je da zapamtiš da za svaki posao trebaš pripremiti novi životopis koji će poslodavcu pokazati da si dovoljno dobar kandidat da te pozovu na razgovor. Sretno i javi nam se ako trebaš pomoć! 🙂
Vizual: www.freepik.com