Na razgovoru za posao susret ćeš se s bihevioralnim pitanjima i pitanjima vezanim za tvoje kompetencije. To su ona pitanja za koja često možemo čuti komentare: ,,Opet su me pitali kako se snalazim u stresnim situacijama i kako funkcioniram u timu. Joj, ti HR-ovci i njihova psihološka pitanja.“
Međutim, poslodavci ti ta pitanja postavljaju kako bi dobili uvid u način na koji se snalaziš u situacijama koje su bitne i za radno mjesto na koje se prijavljuješ. Vjerujemo kako ćeš uz dobru pripremu moći kvalitetno odgovoriti na ta pitanja, a u tome će ti pomoći S.T.A.R tehnika.
Ok, a koja su pitanja bihevioralna pitanja?
Kao što i samo ime govori, bihevioralna pitanja su ona koja od tebe traže informaciju o tvom ponašanju u određenoj situaciji. Teme su različite, a najčešće su pitanja povezana s ulogom za koju se prijavljuješ. Primjeri tema pitanja:
- rad u timu,
- nošenje sa stresom,
- komunikacija s kolegama,
- predstavljanje vlastite ideje kolegama i/ili nadređenima,
- rješavanje problema,
- donošenje (nepopularne) odluke,
- nošenje s neuspjehom,
- organizacija vremena,
- sastavljanje liste prioriteta u stresnim situacijama,
- rješavanje konfliktne situacije s kolegama
- (…)
STAR tehnika
STAR je akronim riječi: Situation, Task, Action i Result, a ova tehnika ti omogućava da daš potpun i jasan odgovor na pitanja o kompetencijama ili ponašanju uz opisivanje konkretne situacije, aktivnosti i postignutih rezultata.
Situation
Odgovor započni opisom situacije ili zadatka koji je povezan s pitanjem, odnosno traženom vještinom ili znanjem. Opiši specifičnu situaciju ili događaj, odnosno izbjegni davanje generaliziranog opisa svih sličnih situacija koje su ti se dogodile u prošlosti. U svom odgovoru daj što više detalja kako bi tvoj sugovornik mogao dobiti što bolju predodžbu navedene situacije i kako bi ju bolje razumio. Možeš navesti primjer situacije sa svog prošlog ili trenutnog radnog mjesta, volonterskog iskustva, samostalnog projekta ili projekta na fakultetu ili iz povezane privatne situacije i bilo koje druge relevantne situacije.
Task
Nakon što opišeš situaciju, navedi koji je bio konkretno tvoj zadatak i tvoja odgovornost u navedenoj situaciji (ne zadatak cijelog tima ako je riječ o npr. grupnom projektu).
Action
Opiši koje su bile tvoje aktivnosti koje su te vodile prema ostvarenju postavljenog zadatka te navedi dovoljno detalja koji će kroz te aktivnosti prikazati tvoja korištena znanja i vještine. Fokusiraj se na svoje aktivnosti i specifične korake kako bi cilj bio ostvaren te pripazi da ne opisuješ što su radili npr. članovi tima na projektu kojeg spominješ kao primjer. Kada opisuješ svoje aktivnosti i zadatke, koristi ,,ja“, a ne ,,mi“.
Results
I na kraju, prikaži koji je bio rezultat tvojih akcija. Što se dogodilo? Kako se situacija razriješila? Koji je bio tvoj doprinos i/ili postignuće? Koja nova znanja i vještine imaš zahvaljujući opisanoj situaciji? Odlično je ako navedeš više vlastitih pozitivnih ishoda. Važno je da spomeneš svoje rezultate u prezentiranoj situaciji bez obzira na to je li situacija rezultirala pozitivnim ili negativnim ishodom. Ponekad i situacija s krajnjim negativnim ishodom može prikazati tvoje prednosti (npr. izgubljena utakmica može prikazati tvoje dobro nošenje s neuspjehom).
Kako bi to izgledalo u praksi?
Pitanje poslodavca: Opišite situaciju u kojoj ste trebali riješiti zadatak unutar kratkog roka.
Na trenutnom radnom mjestu, gdje radim kao student, dogodila se situacija da je kolega koji je radio sa mnom u timu dao otkaz (situation), a mene su, jer je nedostajalo kadra, zamolili da preuzmem njegove zadatke na projektu na kojem je radio, a kojem je rok za predaju bio za tjedan dana (task). Nakon što sam saznao da preuzimam njegov dio projekta, (action) prvo sam se raspitao kod kolega koji su s njime radili gdje je točno stao i što bih ja točno trebao preuzeti. Zatim sam si organizirao zadatke po prioritetima te sam ih postepeno rješavao. U slučaju da sam imao pitanja, prvo sam rješenje pokušao sam pronaći, a ako to nije bilo moguće, pogotovo radi kratkog roka, pitao sam kolege za pomoć. Na kraju smo s projektom završili jedan dan prije roka te je klijent bio jako zadovoljan konačnim proizvodom (result). Nakon toga sam zaključio kako, iako inače volim svoje zadatke unaprijed organizirati i dati si dovoljno vremena za svaki postavljeni zadatak, dobro funkcioniram i u stresnim situacijama (novo saznanje iz situacije).
Kako bismo ti olakšale pripremu za odgovaranje na bihevioralna pitanja, za tebe smo pripremile materijal koji će te voditi kroz odgovaranje na bihevioralna pitanja. Ako ćeš imati dodatna pitanja, pozivamo te da dogovoriš svoj termin za karijerno savjetovanje. 😊