Ako je Product Hunt tvoje utočište i oči ti zasjaje svaki put kad s drugima pričaš o novim proizvodima, aplikacijama, IT uslugama i drugim novitetima, project ili product management je vrlo vjerojatno savršena karijera za tebe.
Ipak, na putu između tebe i ostvarenja te karijere često stoji bauk koji se zove – razgovor za posao. Iako nam se razgovori za posao uvijek čine zastrašujući, pogotovo kada tek završavamo fakultet i polako ulazimo u profesionalne vode, oni zbilja ne moraju biti horor iskustvo. Na razgovor za posao uvijek gledam kao na ogromnu priliku da pokažem sve svoje talente, iskustvo i ideje.
Razgovor za project ili product management poziciju nešto je drugačiji od ostalih zbog toga što je bitno ispitati liderske, ali i tehničke vještine. Project ili Product Manager je osoba koja mora posjedovati izvrsne komunikacijske i liderske vještine, ali potrebno je i tehničko znanje koje je neophodno za aktivno sudjelovanje u razvoju proizvoda, planiranje novih značajki te suradnju s developerima i dizajnerima. Zbog toga ti donosim nekoliko korisnih savjeta koji će ti pomoći spremiti se i pokazati se u najboljem svjetlu na svakom takvom razgovoru.
Odradi “domaću zadaću” prije samog razgovora
Kako bi mogli znati što se od nas očekuje u potencijalnoj novoj ulozi, potrebno je proučiti poduzeće za koje se prijavljujemo za posao. Radi li poduzeće primarno sa stranim ili domaćim klijentima? Koja tržišta poduzeće pokriva? Na kakvim se projektima dosad radilo? Koliko su ti projekti opsežni i u koju industriju spadaju? Postoje li interni proizvodi koje poduzeće samo razvija uz klijentske projekte?
Ako nemaš odgovore na sva ova pitanja, razgovor za posao je pravo mjesto za saznati sve detalje koji te zanimaju. Osim što ćeš kroz pripremu saznati što se otprilike od tebe očekuje, pokazat ćeš interes za time čime se poduzeće bavi i znat ćeš u kojem smjeru formulirati vlastite odgovore.
Također, savjetujem ti da proučiš koliko poduzeće ima zaposlenika, koliko vrsta timova postoji, koji je profil zaposlenika i kakvu kulturu to poduzeće želi izgraditi. Ne bi bilo loše da pokušaš saznati i prosječnu plaću za ulogu Project ili Product Managera, s obzirom na to da takva informacija usklađuje tvoja očekivanja s mogućnostima poduzeća.
Pokaži vlastitu motivaciju
Project ili product management uloga nije jednostavna. Iako je vidjeti zadovoljne korisnike kako koriste proizvod koji je tvoj tim razvijao najbolji osjećaj ikad, postoji puno dinamike i stresa koji možemo prebroditi jedino ako smo izuzetno motivirani.
Zbog toga je bitno da na samom razgovoru za posao objasniš zašto se želiš baviti project ili product managementom, zašto želiš raditi baš u odabranom poduzeću i na koji način vidiš svoju budućnost u tom području.
Također, na kraju svakog razgovora za posao postoji prilika za postavljanje pitanja. Izuzetno je važno iskoristiti ju – pokaži interes za rad u tom poduzeću, pitaj pitanja na koja još nemaš odgovor i saznaj što više o svom potencijalnom budućem radnom mjestu.
Potkrijepi svoje dosadašnje iskustvo i stečene vještine konkretnim primjerima
Tijekom samog razgovora za posao, najbitnije je vlastite odgovore jasno argumentirati i potkrijepiti relevantnim primjerima iz dosadašnjeg iskustva. Ako nemaš prethodno radno iskustvo, pokušaj se referirati na odrađene projekte tijekom fakulteta ili u sklopu studentskog posla.
Nemoj se bojati pričati o neuspjesima, greškama i propalim projektima. Upravo nas takva iskustva najviše nauče i izgrade. Prije samog razgovora, probaj se sjetiti nekih takvih situacija koje ćeš moći iskoristiti kao primjer.
Praktični zadatak je tvoja prilika da se istakneš
Najčešće ćeš u sklopu procesa selekcije dobiti i praktičan zadatak (case study) kojim se žele preispitati tvoje project ili product vještine.
Ovo je najbolja prilika da uložiš trud i kreativnost te da zadatak odradiš iznad svih očekivanja. Praktični zadaci često su nedefinirani pa ih možeš pretvoriti u vrlo inovativnu ideju.
Prilikom izrade praktičnog zadatka, bitno je ostati realističan, no također pokazati razmišljanje izvan okvira i sposobnost inoviranja.
Uz sve ove savjete, daleko je najbitnije da na razgovoru za posao pokažeš svoju autentičnost i pravi karakter. Ako razgovor prođe dobro, s tim ćeš ljudima surađivati svaki dan, pa je upravo zato bitno da od početka budeš najprirodnija i najautentičnija verzija sebe.
Imaš dodatna pitanja? Javi mi se na hi@kajapavlinic.com. 🙂