Ovo pitanje često je tema nepresušnih razgovora na raznim project ili product management meetupovima. Već na temelju samih definicija project ili product managementa možeš procijeniti koje vještine su potrebne za smjer u kojem se želiš razvijati. Ipak, u ovom tekstu voljela bih navesti neke od tehničkih i mekih vještina za koje smatram kako su iznimno korisne i nužne svakom project ili product manageru.
Tehničke vještine
Najuzbudljiviji, ali ujedno i najkompleksniji element rada u IT industriji jest činjenica da se trendovi i tehnologije iznimno brzo mijenjaju. Velika je vjerojatnost da ćeš u godinu-dvije promijeniti nekoliko pristupa i tehnologija u kojima tvoj tim radi. Ipak, većina inovacija zasniva se na sličnim konceptima i osnovni princip rada ostaje isti. To znači da nećeš imati problema ako s razumijevanjem pohvataš osnove.
Osnovna tehnička znanja koja svaki uspješan project ili product manager u IT industriji treba imati uključuju:
- Poznavanje svih faza procesa razvoja i generalno životnog ciklusa proizvoda
- Način na koji funkcioniraju Internet i druge vrste mreža – arhitektura, način komunikacije, protokoli
- Osnove UX/UI dizajna i procesa prototipiranja
- Osnove programiranja – poznavanje koncepta objektno-orijentiranog programiranja, poznavanje načela HTML-a, CSS-a i JavaScripta, razumijevanje razlika između frontend, backend i fullstack razvoja
- Poznavanje koncepta rada baza podataka (strukturiranih i nestrukturiranih), zajedno s poznavanjem osnovnih načina manipulacije bazom podataka
- Razumijevanje arhitekture i procesa razvijanja web i mobilnih aplikacija
- Osnovne koncepte različitih pristupa testiranju proizvoda (Quality Assurance)
Meke vještine
Jedna od najbitnijih karakteristika dobrog project ili product managera jest kvalitetna organizacija uz dobro vođenje tima. Iako su tehničke vještine bitne, one u svojoj osnovi ne znače ništa ako tim nije motiviran, zadovoljan i ne zna na čemu treba raditi.
Bitno je uvijek zapamtiti da project ili product manager ne može biti uspješan niti postizati bilo kakve rezultate bez svog tima.
Kako bi to bilo moguće, svaki project ili product manager treba obratiti pažnju na razvoj sljedećih vještina:
- Organizacija i komunikacija – komunikacija u timu treba biti što transparentnija, a zadaci unaprijed jasno specificirani i organizirani. Osobna organizacija također treba biti na visokoj razini, zbog čega treba obratiti pažnju i na pravilno upravljanje vremenom.
- Davanje pravovremene i korisne povratne informacije – na feedback trebamo gledati kao na dar koji nam omogućava da poboljšamo vlastiti rad. Feedback je bitno pravilno formulirati i pogoditi pravi trenutak kada će biti iskomuniciran članovima tima. Jedna od metodologija koju koristim za strukturiranje povratne informacije jest Situation – Behaviour – Impact (SBI).
- Motivacija – za svakog project ili product managera izuzetno je bitno da upozna svoj tim, da bude uz njih u stresnim i teškim trenucima, ali i da s njima dijeli i sretne trenutke i uspjehe. Ljudski pristup prema svim članovima tima možda je najbitniji za uspješan i produktivan tim.
- Kvalitetan proces postavljanja ciljeva i evaluacije postojećih ciljeva – ovdje često koristim kombinaciju SMART smjernica za postavljanje ciljeva i OKR metode za formiranje glavnih ciljeva i rezultata.
- Poznavanje raznih aspekata razvoja proizvoda – počevši od razvoja poslovanja, pa sve do prodaje, marketinga, financijskih i pravnih izazova. Project ili product manager treba imati jasnu cjelokupnu sliku proizvoda ili projekta na kojem radi.
- Problem-solving mindset – glavna uloga project ili product managera jest rješavanje problema. Kroz brainstorming, proučavanje tržišta i ciljane skupine kupaca ili korisnika, osmišljavamo kako unaprijediti proizvod da riješi aktualne probleme.
Iako postoji još mnogo tehničkih i mekih vještina koje su korisne svakom project ili product manageru, smatram kako gore navedene vještine predstavljaju kvalitetnu osnovu na kojoj bi svi trebali (pro)aktivno raditi prvih nekoliko godina svoje project ili product management karijere.
Smatraš da su još neke vještine bitne za kvalitetnog project ili product managera? Trebaš savjet kako unaprijediti određenu vještinu? Tipkamo se na hi@kajapavlinic.com. 🙂