Vještina Upravljanje karijerom
Opis predmeta
Upravljanje karijerom je više od slanja životopisa na oglas za posao ili pronalaska studentskog posla pod svaku cijenu. Da bismo bili zadovoljni s onim što radimo potrebno je znati što želimo i kako to ostvariti. Ovaj predmet namijenjen je studentima koji nisu sigurni kako odabrati karijeru koja će biti u skladu s njihovim osobinama, interesima, vrijednostima te za koju imaju odgovarajuća znanja i vještine, kao i onima koji točno znaju što žele, ali ne znaju kako to postići. Kroz niz predavanja i vježbi studenti će moći bolje razumjeti svoje karakteristike koje utječu na odabir karijere te će ih moći povezati s karijerom koja bi im mogla biti zanimljiva. Cilj ovog predmeta nije rano zapošljavanje, već razvoj vještina koje će omogućiti bolju zapošljivost i upravljanje karijerom tijekom cijelog života.
Ishodi učenja
- Usporediti radna mjesta i potencijalne poslodavce
- Napisati životopis i motivacijsko pismo oblikovane za preferirano radno mjesto
- Odabrati radno mjesto i poslodavca koji odgovara njihovim znanjima, vještinama, interesima i vrijednostima
- Primijeniti različite tradicionalne i suvremene metode aktivnog traženja posla
- Identificirati razliku između njihovih znanja i vještina i onih potrebnih za željeno radno mjesto
- Pripremiti se za razgovore za posao kako bi se kvalitetno predstavili budućem poslodavcu
- Pripremiti plan za rani razvoj karijere
Tjedni plan nastave
- Uvodno predavanje
- Razumijevanje vlastitog karijernog profila (identifikacija vlastitih znanja, vještina, interesa, vrijednosti i okolinskih uvjeta koji utječu na odabir karijere)
- Identificiranje idealnog posla i poslodavca (mapiranje vlastitih znanja, vještina, interesa, vrijednosti i okolinskih uvjeta koji utječu na odabir karijere, na moguće karijerne puteve i uvjete radnog mjesta)
- Definiranje karijernih ciljeva
- Tehnike aktivnog traženja posla (umrežavanje, rad u udrugama, volontiranje, oglasi za poslove, direktni kontakt s potencijalnim poslodavcima, studentska praksa, predstavljanja poslodavaca na fakultetu)
- Priprema za prijavu (životopis, motivacijsko pismo, preporuke, portfolio)
- Razgovori za posao (razgovori uživo, telefonski i preko video poziva)
- Testiranje (tehnički intervju, psihološko testiranje)
- Razvoj osobnog brenda (društvene mreže, blogovi, vlogovi, javni nastupi i njihova povezanost s razvojem karijere)
- Prvih 100 dana na poslu: priprema i usklađivanje očekivanja, razumijevanje radne okoline, upoznavanje i građenje odnosa s kolegama, postavljanje pitanja, davanje prijedloga, nošenje s pogreškama, prava radnika (zasnivanje radnog odnosa, zaštita privatnosti, radno vrijeme, odmor i dopust, rodiljni dopust, noćni rad, određivanje plaće, otkaz, otpremnina, interni pravilnici poduzeća)
- Osnove poslovne komunikacije (davanje i primanje povratnih informacija, pisanje poslovnih mailova, učinkoviti sastanci, asertivna vs. agresivna komunikacija)