Pozivamo vas na predavanje “Razumijeti svijet kroz slike” koje će održati Petra Gospodnetić s instituta Fraunhofer ITWM, 10. 1. 2019. u 17 sati, u Sivoj vijećnici FER-a. Sve zainteresirane za zapošljavanje na institutu Fraunhofer ITWM i rad u području računalnog vida, računalne grafike i robotike očekuje zanimljivo predavanje, pizza i nagrade, a prijave je obavezna preko forme na kraju obavijesti.
O predavanju
Mi, potrošači, krajnji korisnici, ciljana skupina, rijetko razmišljamo o proizvodnom procesu. Cilj nam je proizvod kakav dobijemo, odmotamo i instaliramo. Razmisli, jesi li si svjestan svakog pojedinog koraka potrebnog za proizvodnju najnovije stvarčice koju si si priuštio? Vjerojatno ne, i to je u redu.
Ipak, promatrati industriju iz pozadine nevjerojatan je doživljaj. Rješavati izazove koje novi proizvodi predstavljaju i odgovarati na specifična pitanja, dan za danom. Koliko dobro gume drže na cesti u mokrim uvjetima? Zašto se jedan keks može umočiti u šampanjac, dok se drugi u trenu rastopi? Kako je moguće izvršiti nadzor kvalitete nad metalnom površinom koja se proizvodi bez prestanka i prolazi trakom brzinama preko 10 m/s, a bez da se pritom proizvodnja i u jednom trenutku zaustavi? Koliko je star zrak zarobljen u ledu na dubini od 2.5 km? Kako izgleda struktura organa koji se regenerirao?
Takva pitanja su dio svakodnevice na institutu Fraunhofer ITWM, u odjelu za analizu slike. Odgovore pronalazimo u slikama, bez obzira radi li se o dvije, tri ili četiri dimenzije. Za svaku novu namjenu razvijamo nove algoritme, koristimo matematičke modele kako bismo ih opisali te implementiramo specifične sustave. Sve to kako bismo pronašli jedinstvene uzorke i opisali ih na konzistentan način koji omogućava daljnje zaključke. Naš posao je da plešemo na finoj granici između teoretske i primijenjene znanosti. Da izvlačimo teoriju iz vakuuma, rastumačimo i učinimo široko primjenjivom i dostupnom.
O predavačici
Petra je alumni FER-a i doktorandica na instututu Fraunhofer ITWM, gdje radi na razvoju i optimizaciji vizualnih sustava za nadzor kvalitete. Put koji izabere nije uvijek najlakši, već najzanimljiviji. Upravo zato, njeno istraživanje leži između nekoliko velikih područja istraživanja, poput računalnog vida, računalne grafike i robotike. Rad na problemima koji proizlaze kada se spajaju različita područja je zabavan i izazovan jer te uvijek drži u pokretu dok se utrkuješ s vremenom, sve ne bi li naučio sve što je potrebno kako bi implementirao nešto novo, baš onako kako si zamislio.