Aplikaciju Photomath danas s lakoćom koriste desetine milijuna korisnika mjesečno, a u pozadini te jednostavnosti koju vide korisnici nalazi se kompleksan i dobro uigran sustav baziran na umjetnoj inteligenciji koji ne prestaje inovirati. Više o inženjerskoj strani priče saznali smo u intervjuu s njihovim Marko Mihovilićem koji u Photomathu radi na poziciji Chief Architect.
Marko, možeš li nam se ukratko predstaviti?
FERovac sam 🙂 i bio sam jedan od prvih inženjera koji je radio na mobilnim aplikacijama Photomatha. Danas nadgledam i usmjeravam sve veće inženjerske projekte u Photomathu koji se protežu od mobilnih aplikacija do web servisa i raznih komponenti te internih i eksternih web sustava za izradu raznog matematičkog sadržaja. Posjedujem višegodišnje iskustvo u izradi razne vrste softvera u C++-u, nativnih mobilnih aplikacija, web servisa i frontend aplikacija, ali i rada u inter/intra timskim okolinama te prevođenju produktnih zahtjeva u kompleksne tehničke sustave.
Možeš li nam reći što i kako rade vaši inženjerski timovi?
2014. godine smo počeli samo s timom za mobilnu aplikaciju i timom koji je gradio naš solver, a danas imamo timove koji grade mobilnu aplikaciju, koji grade naše tehnološke sustave, alate za izradu contenta, websustave za upravljanje izradom sadržaja te infrastrukturu. Photomath se primarno bavi izradom raznog dinamičnog matematičkog sadržaja pa su i naši timovi organizirani oko toga. Danas unutar firme razvijamo desetak softverskih proizvoda, dosta njih se ne vidi izvan firme. Primjeri su: web portal za prevođenje matematičkog sadržaja, web portal za izradu animiranih rješenja, simulator prikaza rješenja za web, web portal za razvoj solvera, namjenski programski jezik i kompajer za programiranje solvera, platforma za rješavanje matematičkih zadataka za math experte, nekoliko sustav za označavanje podataka i niz drugih. Nedavno smo snimili ovaj kratki video “Behind-the-Screens” u kojem objašnjavamo što i kako rade pojedini timovi te kako izgleda naš proces razvoja sadržaja i web softverska infrastruktura u pozadini pa vas pozivam da ga pogledate.
Kakva je vizija Photomatha u budućnosti?
Naša vizija za Photomath je da postane nezamjenjiv digitalni tutor (instruktor) za matematiku. Misija Photomatha je demokratizirati edukaciju korištenjem umjetne inteligencije i softverski generiranog edukacijskog sadržaja. To znači, između ostalog, imati i tehničku infrastrukturu koja nam to omogućuje. Inovativne tehnologije su ključ u tome da Photomath bude tako naizgled jednostavan za koristiti, a kompleksni sustavi u pozadini omogućuju nam izradu svog tog sadržaja koji ga čini toliko korisnim. Ovo je naša vizija kako bi Photomath trebao raditi u budućnosti na budućim AR uređajima.
Što inženjeri mogu očekivati od rada u Photomathu?
Kako rastemo kao firma i kao inženjeri, tako i rastu naše ambicije pa naši novi i stari inženjeri uvijek imaju zanimljivog posla. Mislim da kod nas imaju prilike stvarno jako puno toga naučiti. Od raznih tehničkih izazova, brige za kvalitetom i performansama pa sve do rasta kompanije i izazova s kojima se kao zaposlenik susrećeš u jednom startup okruženju gdje se konstanto događaju promjene. Većina naših kolega navodi da voli raditi u Photomathu zbog: rada s vrhunskim inženjerima na vrlo izazovnim i zanimljivim projektima za vodeći globalni proizvod, velike skale (milijarda zahtjeva dnevno, 30 milijuna korisnika mjesečno s tendencijom rasta itd.), fleksibilnog radnog vremena i opcije rada na daljinu te rada u opuštenoj atmosferi, s kolegama od kojih se može puno naučiti. Trudimo se stvoriti sjajno okruženje za rad i zdravu kulturu. Da smo na dobrom putu, govore nam i rezultati internog istraživanja prema kojem bi 71% naših inženjera preporučilo Photomath kao odlično mjesto za rad svojim prijateljima. Veseli nas da smo i na tržištu već prepoznati kao jedan od top poslodavaca za software inženjere!
Koliko ste aktivni u razvoju lokalne tech zajednice? Gdje i kako vas studenti mogu bolje upoznati?
Jako nam je važan knowledge-sharing, kako interno, tako i sa zajednicom. Redovito sudjelujemo na relevantnim tech eventima, poput developerskih konferencija ili studentskih sajmova poslova. Uključeni smo u studentsku zajednicu kroz suradnju i podršku na brojnim studenstkim projektima. Nedavno smo kreirali i vodič sa preporukama za učenje AI/ML vještina s izborom top tečajeva, blogova, videa, knjiga i drugih materijala koji će biti koristan svima zainteresiranima za početak karijere u AI/ML! Početkom ove godine smo pokrenuli “Photomath Talks”, seriju besplatnih mjesečnih online meetupa za tech zajednicu, na kojima su predavači naši najiskusniji inženjeri. Ovo je snimka meetupa na kojem sam i ja sudjelovao na temu “Sve o razvoju softvera u Photomathu: od C++-a do React-a i natrag”.
Pozivam sve zainteresirane studente da se prijave se u naš Tech Community ako žele povremeno primati obavijesti o sličnim događanjima.
I za kraj, kakve profile tražite? Ima li prilika za studente?
Općenito, konstantno smo u potrazi za vrhunskim AI, mobile, C++, frontend i backend inženjerima, podatkovnim znanstvenicima, stručnjacima za DevOps, SysAdmin i Quality Assurance koje privlače ambiciozni projekti u sklopu izgradnje vrhunskog proizvoda.
Studentima prilike nudimo u svim područjima u kojima i zapošljavamo. Studenti rade na stvarnim projektima tako da im je rezultat njihovog rada odmah vidljiv. Radimo u manjim timovima i kod pristupa radu sa studentima njegujemo mentorski pristup, najčešće 1 na 1. Osim prenošenja znanja, stavljamo naglasak i na redoviti razgovor između mentora i studenta o dosadašnjem napretku i daljnjim planovima. Na studente gledamo dugoročno te nam je cilj da po završetku studija ostanu kod nas raditi. Studenti nam se mogu prijaviti za prakse preko ljeta, za povremeni studentski posao tokom godine ili za studentski posao tijekom cijele godine, pa i duže. Za nas su fakultetske obaveze na prvom mjestu, no praksa je pokazala kako student najbolje napreduje ako ima neki kontinuitet rada pa preferiramo da student može raditi cca. 20 sati tjedno (naravno, kad su ispiti, onda se uči i polaže 🙂 ). Prethodno iskustvo nam nije presudno, više nam je bitno da student pokaže da je spreman učiti i razvijati se te da odgovorno pristupa radu. Više možete saznati na: https://careers.photomath.com/