Prvo je bio Summer School, sada je Devcademy, prvo je bio Agency04, a sada je Notch. Od 2014. godine kada je bilo tek nekoliko developera, Notch je bio spreman prihvatiti nove izazove i priliku za rast i pružiti studenticama i studentima da učine isto. Šestu godinu za redom, i ovo ljeto pozivaju studentice i studente da svoje ljetne praznike iskoriste za učenje novih tehnologija i brušenje developerskih vještina kroz koje će ih voditi mentori, kao i priliku pokazati što su naučili u završnom Hackhatonu.
A nakon Devcademyja, nekim studenticama i studentima otvori se prilika i za karijeru u industriji, i baš su takvo iskustvo imali i bivši FER-ovci, Vitomir Marjanović i Domagoj Žalac.
“Na Devcademy (tadašnji Summer School) prijavio sam se jer mi je ponuda sama po sebi bila prilično primamljiva. Spletom okolnosti, koristile su se meni relevantne tehnologije, s kojima sam se imao prilike upoznati i na fakultetu. Super je izveden koncept konstruktivnog iskorištavanja ljetnih praznika. Opseg tjednih zadataka i dalje je dozvoljavao da iskoristim praznike u punom smislu, ali sam usput stjecao nove vještine, održavao radne navike i upoznao dosta zanimljivih ljudi, neke s kojima sada svakodnevno i radim”, rekao je Vitomir.
Tako je Domagoj kroz Devcademy poboljšao svoje vještine programiranja, a tu pogotovo ističe Javu u Spring Boot frameworku za razvoj REST API servisa, a u tome mu je puno pomogao i mentor, koji je, kaže, redovno analizirao kod te ga u usmjeravao kako bi ga poboljšao.
“Mentori su se nam i individualno i detaljno objašnjavali kako riješiti određeni problem ili unaprijediti rješenje. Tek kad sam iduće godine i sam bio mentor, sam shvatio koliko je zapravo angažmana potrebno kako bi mentor savjesno odradio svoj posao”, naglasio je Vitomir.
Obojica su odmah nakon ljetne akademije krenuli u Notch izazove, tako da će Domagoj proslaviti već svoju četvrtu godišnjicu, a Vitomir svoju treću.
“Ponuda za posao u Notchu predstavljala je odgovor na pokazane vještine tijekom Devcademyja i Hackatona, od kojih bih, uz one tehničke prirode, želio naglasiti i vještine timskog rada i komunikacije s mentorima i drugim sudionicima, koje su mnogima tijekom samog Devcademyja bile ključ uspjeha i vodilja u razvoju karijere.”, objasnio je Vitomir.
Otpočetka, i Vitomir i Domagoj radili su na izazovnim projektima, dok Vitomir naglašava da mu se posebno sviđa što rješava složenije probleme iz stvarnog svijeta, Domagoj se trenutno okušava u Kotlinu te mu se sviđa upravo to što radi s up-to-date tehnologijom, i to na enterprise aplikaciji. Također, obojica naglasak stavljaju na tim koji je uvijek spreman efikasno rješavati zadatke, ali i od svakog nešto novo naučiti.
“Svatko u timu mentorira u određenoj mjeri, iako se uvijek nađe par pojedinaca koji imaju značajniji utjecaj na naš profesionalni razvoj. Notch pruža puno više od rada s relevantnim tehnologijama i kvalitetnim projektnim timovima”, rekao je Vitomir.
Osim remote i fleksibilnog načina rada, Notch ističu kao poduzeće koja brine o potrebama svog tima.
“U svakodnevnom radu ključno mi je biti okružen ljudima koji razumiju moje potrebe te su spremni na njih odgovoriti koliko god je to moguće. Neovisno o tome je li pitanje tehničke naravi, omogućavanja radne opreme i unapređenja uvjeta rada, administrativno pitanje ili nešto vezano uz aktivnosti van radnog vremena, u Notchu će se uvijek naći barem jedna osoba za svaki navedeni scenarij”, objasnio je Vitomir.
I za kraj, Domagoj ima nekoliko savjeta trenutnim i budućim FER-ovcima:
“Studentima bi poručio da redovito ispunjavaju svoje fakultetske obveze i da im je faks na prvom mjestu, ali da iskoriste studentske dane i za dovoljno zabave jer je to ipak poseban period života. Ako ti se pruži prilika za osobni razvoj u karijeri ili na faksu, uhvati ju, nemaš što izgubiti. Zato smatram da je Devcademy odličan izbor za naučiti nešto novo i korisno u svojoj struci, a potpuno je besplatno i prilagođeno studentima. Tko zna, možda će baš to biti glavna prekretnica u tvojoj karijeri, kao što je bila u mojoj. Ponuda poslova u tech industriji je raznolika tako da vjerujem da se posao može pronaći baš po tvojoj mjeri, samo treba tražiti i biti uporan. Imamo privilegiju jer lokacija u našoj struci ne igra veliku ulogu tako da se nemoj ograničiti kilometrima, uvijek postoji remote work.”
Prati web stranicu Notcha i LinkedIn profil i saznaj kada počinju prijave za Devcademy 2023 i možda otvori i sebi vrata karijere u IT-u.