LinkedIn je postao sve popularnija platforma za one koji traže posao, a posebice za poslodavce. Malo drukčija društvena mreža koja poslodavcu daje sveobuhvatni pregled tvoje karijere. Na svu sreću, Facebook i Instagram su pali u drugi plan što se tiče stalkanja kandidata za posao, no ipak preporučujemo oprez – neke slike ipak nisu namijenjene za potencijalnog poslodavca 😜.
Međutim, LinkedIn je postao glavna društvena mreža kod zapošljavanja. Ako se prijavljuješ za posao, dobro je LinkedIn profil dodati u životopis jer ga on može nadopuniti, no LinkedIn profil bi trebao biti ažuriran i privlačan poslodavcima kako ne bi mislili da si još uvijek u srednjoj školi, a već imaš nekoliko godina iskustva rada u struci. Zanimljiva je činjenica da je sve više poslodavaca koji svoje buduće zaposlenike aktivno traže upravo putem LinkedIna i baš zato već za vrijeme studija možeš početi raditi na svom profilu. Tko zna – možda iduću praksu ili studentski posao dobiješ upravo na ovaj način.
LinkedIn ≠ Životopis
LinkedIn dosta nalikuje na životopis te nekad može biti zbunjujuće što koristiti za što. Čak i neki oglasi za posao nude opciju učitavanja LinkedIn profila umjesto životopisa. Uz jedan klik, svi problemi predaje životopisa su gotovi. Međutim, LinkedIn i životopis imaju različitu svrhu. Kao što možeš pročitati u našem blogu o pisanju životopisa, životopis usklađuješ s poslom na koji se prijavljuješ. Osim toga, treba biti kratak i jasan, bez nepotrebnih informacija i iskustva koje su specifičnom poslodavcu manje bitne. S druge strane, LinkedIn ti daje priliku za nadopunu svih onih informacija o tvom iskustvu i obrazovanju koje ti nisu stale na jednu stranicu životopisa, a za koje želiš da budu vidljive svima koji dođu na tvoj profil.
Čemu onda služi LinkedIn?
Najveća prednost LinkedIna je što imaš (skoro 😉) beskonačno mjesta za pisanje o svim sjajnim stvarima iz tvojih prošlih uloga, o tvojim vještinama i postignućima. Zašto ne iskoristiti taj dodatni prostor?
Dodavanjem LinkedIn profila u životopis omogućuješ poslodavcu čitanje više informacija o tebi nego što je to dostupno u životopisu. Odlična vijest je i da će ti uz LinkedIn muka sastavljanja životopisa na samo jednoj stranici biti olakšana jer poslodavcu uz ažurirani LinkedIn profil ništa ne bi trebalo promaknuti. Neka tvoj profil bude sveobuhvatni prikaz tvojih profesionalnih kvalifikacija. Velika je vjerojatnost da će poslodavac tvoje ime provući kroz Google i to baš u potrazi za tvojim LinkedIn profilom. Ovoga puta imaš kontrolu nad time što će im se prvo prikazati.
Velika baza poslova
Osim što svoj profil možeš iskoristiti u životopisu i za potpunije predstavljanje poslodavcu, LinkedIn sadrži i odličnu bazu oglasa za posao. Većina poduzeća se prebacila na LinkedIn te ti to može postati jedna od platformi za potragu idealnog posla (naravno uz stranicu Centra karijera FER-a 😀). LinkedIn također nudi opciju slanja obavijesti na mail o onim poslovima koji te zanimaju na traženoj lokaciji čime ti je pretraživanje poslova podosta olakšano.
Umrežavanje s poslovnom zajednicom
Još jedan razlog da otvoriš LinkedIn profil je što je to odličan način da se kreneš umrežavati s ljudima iz struke i poduzećima koja te zanimaju. Poduzeća i pojedinci dijele zanimljive stavke iz svog svijeta poslovanja. Reagiranjem na objave drugih i dijeljenjem tebi zanimljivog sadržaja stvaraš veću vidljivost svog profila, razvijaš osobni brand i time dolaziš do povezivanja s tebi bitnim pojedincima. Također, uvijek se možeš javiti poduzeću ili pojedincu i pitati više informacija o specifičnom oglasu za posao ili njihovoj poziciji. S LinkedIn profilom, i ti imaš priliku prostalkati firme i ljude koji te zanimaju i pročitati više o njihovom karijernom putu.
Nikad nije ni prerano ni prekasno za aktivaciju LinkedIn profila. Sada kada znaš čemu ti služi i koji su benefiti, vrijeme je za LinkedIn. Ako ti treba pomoć u pisanju dijelova LinkedIn profila, slobodno zakaži susret za savjetovanje. Rado ćemo ti dati povratnu informaciju na profil.