Nakon nekoliko poslanih prijava za posao napokon je zazvonio telefon ili stigao mail s pozivom na razgovor, a s pozivom stižu nove brige. „Što ću reći?“, „Kako ću se predstaviti?“, „Kako razgovor za posao uopće izgleda?“ mogu biti samo neka od tvojih pitanja, ali dobra je vijest da priprema čini pola posla do ugodnog razgovora s potencijalnim budućim kolegama.
Zato duboko udahni pet puta i nastavi s čitanjem.
Informiraj se
Prije razgovora se informiraj o poduzeću i željenom radnome mjestu. Prouči čime se tvrtka bavi, na kakvim projektima radi, koje programe ili tehnologije koristi, s kojim klijentima surađuje i ostalo što smatraš da je važno za njihovo poslovanje. Također, unaprijed pogledaj koja je lokacija sastanka, kako doći do nje i koliko ti je vremena potrebno.
Prvi dojam
Poslodavci već na prvi pogled procjenjuju osobu koja dolazi na razgovor za posao, zato je važno da ostaviš dobar prvi dojam. Prije svega, dođi na vrijeme, a ključ tijekom razgovora su opuštenost i ljubaznost. Tvoj fizički izgled govori mnogo, stoga se odjeni prigodno – sigurna opcija je business casual. Iako je teško ako se tako ne osjećaš, pokušaj djelovati opušteno i prirodno, a to ćeš, između ostalog, ostvariti osmijehom na početku razgovora.
Uvježbaj predstavljanje
Na početku svakog intervjua poslodavac će te zamoliti da se predstaviš. U predstavljanje uključi svoje obrazovanje, radno iskustvo i vještine, zato se prije razgovora podsjeti što piše u tvom životopisu. Naravno, na početku svoje karijere nećeš moći istaknuti relevantne radne pozicije, ali možeš navesti „klasične“ studentske poslove, volontiranje, rad na projektima, završene edukacije, hobije ili nešto drugo što misliš da bi se poslodavcu moglo svidjeti i da je relevantno za posao za koji se prijavljuješ.
Verbalna komunikacija
Tijekom razgovora vrlo je bitno ono što kažeš, ali i način na koji to kažeš. Izbjegavaj odgovore s „da“ ili „ne“, pruži sve tražene informacije i drži se postavljenog pitanja. Pokaži interes za radno mjesto tako što ćeš aktivno slušati osobu koja vodi razgovor za posao i nećeš je prekidati ili upadati u riječ. Također, postavi pitanje ako ti nešto nije jasno ili ako želiš provjeriti svoje razumijevanje sugovornika. Ako inače u stresnim situacijama promijeniš govorni tempo ili boju glasa, pokušaj to unaprijed osvijestiti i pripaziti jer može odati tvoju tremu.
Neverbalna komunikacija
Kao što smo već naveli, osmijeh pri upoznavanju je dobar početak, stoga im uputi osmijeh i kad je prikladno tijekom razgovora. Pokušaj eliminirati ili ublažiti znakove nervoze ako ih imaš, ali ako osjetiš da se tvoja nervoza osjeti ili ti zadrhti glas, u redu je reći da imaš tremu. Održavaj kontakt očima, a ako razgovaraš s više osoba gledaj ih podjednako.
Pripremi pitanja
Na samom kraju razgovora poslodavac će te vrlo vjerojatno pitati imaš li ti kakvih pitanja za njih. Unaprijed pripremi barem jedno ili dva pitanja jer su ona pokazatelji tvoje zainteresiranosti za poduzeće i radnu poziciju. Pitanje ti može pasti na pamet i tijekom razgovora, ali ako ga se kasnije ne možeš sjetiti dobro je imati unaprijed smišljenu rezervu. Pitanja se mogu odnositi na proces zapošljavanja, odgovornosti i zaduženja, organizaciju rada, izazove s kojima se susreću njihovi djelatnici, projekte kojima se bave i mogućnosti napredovanja.
Naposljetku zapamti, poslodavci te zovu na razgovor za posao kako bi te upoznali, a ne da ispitaju tvoje znanje zato samo opušteno! 😊