Jedna od najčešćih dilema studenata na karijernim savjetovanjima je kojim karijernim smjerom krenuti, a najčešća prva rečenica glasi: ,,Zanima me jako puno pozicija, a ne znam točno koja je za mene.” Prepoznaješ li se i ti u toj dilemi?
Čak i kada znaš što te zanima, razna su poduzeća i pozicije na kojima možeš raditi i svaka od njih nosi neke različite odgovornosti, projekte, zadatke. Teško je odlučiti gdje želiš raditi kada iz prve ruke ne znaš kako je tamo. Naravno, jedna od opcija je da pokušaš raditi na svim pozicijama koje te zanimaju u svim poduzećima pa onda odlučiti u što se usmjeriti. Međutim, to je malo nerealno, zar ne?
Postoji puno jednostavnija opcija putem koje ćeš iz prve ruke saznati kako je raditi kao Project Manager ili kao Machine Learning inženjer, a to je informativni intervju.
Što je informativni intervju?
Iako zvuči jako ozbiljno, informativni intervju je ništa drugo no opušteni razgovor koji ima za cilj prikupiti informacije o poslu, karijeri ili industriji, i to iz prve ruke. Ako te zanima kako je raditi u nekom poduzeću, jednostavno se javi osobi za koju znaš da radi u toj firmi, na poziciji koja ti je zanimljiva i zamoli ju da ti odgovori na nekoliko pitanja. To može biti netko koga već poznaš, netko za koga si čuo na zanimljivom predavanju ili netko koga pronađeš na LinkedInu. Većinom će svatko izdvojiti 30 minuta za kratki intervju.
Pitaj što god te zanima
Odlična strana informativnog intervjua je da ti vodiš razgovor, što znači da možeš unaprijed pripremiti pitanja koja te zanimaju i pitati bilo što – naravno dokle god je to vezano za karijeru, industriju i posao. Radi toga je bitno pripremiti se unaprijed. Istraži osobu s kojom razgovaraš, osmisli relevantna pitanja i zapiši ih.
Kako odabrati sugovornika?
Postoji više načina na koje možeš doći do sugovornika. Prvo si odredi poduzeća i pozicije koje te zanimaju. Zatim razmisli o tome poznaješ li nekoga tko je zaposlen na sličnom mjestu (prijatelj ili prijatelj prijatelja). Ako ne poznaješ, raspitaj se među kolegama, pitaj mentora ili profesora kojeg ti je ugodno pitati. Razmisli je li ti se netko svidio na Job Fairu, Career Speed Datingu ili nekom drugom događaju. Opcija koja uvijek postoji je pretraživanje LinkedIna. Upiši ime poduzeća koje te zanima ili pozicije i javi se nekome tko radi na tebi zanimljivom mjestu. Ako još nemaš LinkedIn, možda te naš prošli blog uvjeri u to da ti treba već danas.
Naglasi da ne tražiš posao, već informativni intervju
Prilikom javljanja osobi, jasno izrazi želju za razgovorom u kojem želiš saznati više o karijernom putu, radnim zadacima i okruženju, a ne za predstavljanjem sebe s ciljem dobivanja posla. Informativnim intervjuom se umrežavaš s kolegama iz struke što može kasnije dovesti do zaposlenja, međutim to nije svrha informativnog intervjua. Predstavi se, istakni povezanost s tom osobom, odnosno radi čega se baš njoj javljaš i fokusiraj se na informacije koje želiš saznati. Ako pokažeš da imaš jasan cilj razgovora, vjerojatnije je da će sugovornik pristati na razgovor.
Kako bi ti bilo lakše krenuti, pripremili smo predložak maila i prijedloge pitanja koja možeš postaviti za vrijeme intervjua. Zapitaj se što točno želiš saznati i dobiti iz razgovora i tako selektiraj pitanja koja su ti najbitnija. Sada jedino što moraš je pronaći osobu koja radi na tvom željenom poslu. Naš prijedlog je da ih pronađeš što više na različitim pozicijama koje te zanimaju. Sretno!
PREUZMI MATERIJALE