Znaš li da svatko od nas u prosjeku provede jednu trećinu života na radnom mjestu, odnosno čak 80 000 sati?
S obzirom na to koliko vremena provodimo na poslu, logično je da posao koji radimo jako utječe na kvalitetu naših života. Upravo zato nije čudno ako želiš pronaći idealan posao na koji ćeš svaki dan ići s osmjehom na licu. Nažalost, to nije tako jednostavno. Ponekad se čini da je potraga za idealnim poslom kao da tražimo jednoroga (ili čak teže).
Na kraju krajeva, što točno znači idealan posao? Kako ga odabrati? Postoji li uopće idealan posao?
Odgovor je – da, postoji!
Definicija idealnog posla je za svaku osobu različita, međutim za svakoga od nas je to posao koji nas usrećuje. Puno je faktora koji određuju hoćemo li biti zadovoljni na radnom mjestu – za neke je to fleksibilno radno vrijeme, a za neke blizina kafića. Na neke od tih faktora možemo utjecati i prije nego što započnemo potragu za idealnim poslom i mi smo tu da ti pomognemo u tome (nadamo se da to nije blizina kafića).
Radi ono što voliš (i što ti je važno)
Jedan od faktora koji treba zadovoljiti prilikom traženja idealnog posla je da to bude ono što voliš raditi. Kada radimo posao koji volimo raditi, imamo intrinzičnu motivaciju za rad. Posao za koji smo intrinzično motivirani nas više usrećuje od posla za koji postoji samo ekstrinzična motivacija, kao što je dobra plaća. Onaj osjećaj kada ne odbrojavaš sate i minute do kraja radnog vremena i kada s lakoćom uzimaš dodatan projekt – to su karakteristike idealnog posla.
Također, idealan posao će biti u skladu s tvojim vrijednostima – bit će ti važan. Značajnost i smislenost posla dovode do većeg zadovoljstva i sreće, ali i veće intrinzične motivacije za rad.
Međutim, ponekad ono što najviše volimo raditi i što nam je važno nije u skladu s našim poslovnim ciljevima i kompetencijama (ili je to gledanje Netflixa). Ponekad ni ne znamo što je to što najviše volimo raditi ili pak imamo više interesa.
Radi toga je ovo samo jedna od karakteristika idealnog posla koja mora biti u skladu s ostalim faktorima. Steve Jobs je u bio vrlo zainteresiran za zen budizam prije ulaska u svijet tehnologije, ali je srećom shvatio da neko drugo područje više odgovara njegovim vještinama i ciljevima.
Radi ono u čemu si dobar
Još jedan vrlo važan sastojak idealnog posla je da bude u skladu s tvojim kompetencijama. Kada smo dobri u onome što radimo, imamo osjećaj postignuća što povećava zadovoljstvo s poslom, a i životom općenito. Također, tada imamo priliku biti uključeni u razne aspekte posla koji radimo i više smo cijenjeni od strane drugih.
Ako nisi siguran u čemu si kompetentan, razmisli o svojim dosadašnjim postignućima i pitaj se koje si vještine i znanja morao koristiti da to postigneš.
Odredi svoje ciljeve
Provest ćeš puno sati na poslu, što se može na prvu činiti kao jako puno vremena, no ako radeći dolaziš do svojih ciljeva, tada ćeš ponekad i ostati raditi prekovremeno. Stoga, prije nego počneš tražiti idealan posao, odredi koji su tvoji karijerni ciljevi.
Gdje želiš biti za nekoliko godina? Što želiš postići? Na kakvom radnom mjestu želiš raditi?
Odgovore na ova pitanja stavi na papir i odredi korake koji te dovode do postizanja svakog cilja. Pritom imaj na umu da svaki cilj treba biti:
- Određen: Što sve taj cilj uključuje?
- Mjerljiv: Možeš li procijeniti svoj napredak?
- Vremenski određen: Koji je rok za ostvarivanje cilja?
- Dostižan: Je li taj cilj trenutno unutar tvog dosega?
- Relevantan: Je li cilj relevantan za ono čemu težiš u životu?
Prilikom osmišljavanja ciljeva, razmišljaj o onome što voliš, što ti je važno i u čemu si dobar jer istraživanja pokazuju da su faktori, kao što su intrinzična motivacija, vrijednosti i osjećaj postignuća, bitniji za sreću i zadovoljstvo od npr. velike plaće i pukog slijeđenja strasti.
Trebaš više pomoći u pronalasku idealnog posla ili jednostavno želiš znati više?
Dođi na našu vještinu Upravljanje karijerom – istraži svoje područje interesa i vrijednosti, odredi ciljeve i osvijesti vlastite kompetencije – postani majstor upravljanja svojom karijerom i budi korak bliže svom idealnom poslu.
Dokaži drugima (a i sebi) da je ipak lakše pronaći idealan posao nego jednoroga – prijavi se na vještinu od 21.9. putem naše stranice!