Syntio i FER pokrenuli su edukacijski modul za studente FER-a na temu podatkovnog inženjerstva i DevOps (software development and IT operations) koji predstavlja skup stručnih znanja iz više različitih područja računarstva s ciljem implementacije, ispitivanja, razmještaja, produkcije, nadzora i upravljanja raspodijeljenih informacijskih sustava u oblaku. Ovime će 30 studenata, koliko iznosi predviđena upisna kvota za prvu godinu provedbe, dobiti mogućnost učiti vještine koje su danas vrlo tražene od poslodavaca u IT sektoru te tako znatno povećati vlastitu konkurentnost na vrlo dinamičnom tržištu rada.
Tko je zapravo Podatkovni/DevOps inženjer?
Osoba s tom ulogom nije isključivo inženjer za razvoj programske potpore niti isključivo sistemski inženjer za računalne sustave ili mrežne tehnologije, već oboje. Osim toga može se reći da Podatkovni/DevOps inženjer nije samo stručnjak koji zna koristiti najnovije ili najčešće korištene računalne alate i okruženje za potporu razvoja programa. On mora biti i pravi inženjer koji zna pristupiti novom problemu i uspješno koristiti stečena teorijska znanja zajedno sa stečenim iskustvima u svrhu uspješnog rješavanja problema na maksimalno učinkovit način. Jednostavno rečeno, Podatkovni/DevOps inženjer jest stručnjak koji zna upravljati procesom razvoja i isporuke koda korištenjem DevOps principa.
U širem smislu DevOps predstavlja pristup izgradnje programskog proizvoda u svrhu ostvarivanja visoke razine funkcionalnosti i kvalitete na brži i pouzdaniji način od dosadašnjih Agile metodologija. Sastoji se od različitih faza kao što su kontinuirani razvoj, kontinuirana integracija, kontinuirano testiranje, kontinuirana implementacija i kontinuirano praćenje.

Što ćeš naučiti na vještini?
Edukacijski modul organiziran je kao vještina (izvannastavni kolegij) na FER-u tijekom kojeg možeš steći praktična znanja o relevantnim tehnologijama na tržištu rada kroz partnerstvo između fakulteta i industrije koja takve kadrove zapošljava. U usporedbi sa sveučilišnim kolegijima, edukacijski moduli organizirani kao vještine znatno su manjeg opsega i posebno su orijentirani na stjecanje konkretnih, praktičnih i kod poslodavaca odmah primjenjivih vještina. Time se uklanja potreba za dužim razdobljem učenja nakon zaposlenja, a zaposlenik odmah može postati produktivan, kako na vlastito zadovoljstvo, tako i na korist poslodavca.
Moduli predmeta organizirani su prateći redoslijed odvijanja stvarnog projekata. Na vježbama koje prate predavanja moći ćeš praktično izraditi osnovne elemente podatkovne platforme, koristeći pri tom alate i biblioteke otvorenog koda te razvijajući vlastiti izvorni kod po DevOps principima. Kako se vježbe odvijaju uz sudjelovanje iskusnih inženjera iz tvrtke Syntio koji svakodnevno rade na projektima izrade podatkovnih platformi, imat ćeš priliku saznati koje su se tehnike najbolje pokazale u praksi.
Tijekom predviđenih 15h predavanja i isto toliko vježbi savladat ćeš više tema koje uključuju podatkovne platforme i uloge podatkovnog inženjerstva u izgradnji podatkovnih platformi. Bit će objašnjenja definicija podatkovnih cjevovoda, ali i što su cloud platforme, što sve obuhvaća pojam podatkovnog inženjerstva u oblaku, kao i koji su to najkorišteniji programski jezici za podatkovno inženjerstvo i objašnjenje pojma DevOps te njegov značaj i primjena u projektima razvoja softvera. Naučit ćeš kako upotrijebiti specifične programske jezike za čišćenje i transformaciju podataka te programske kontejnere i Kubernetes grozdove za izvršavanje programskog koda. Za pohranu podataka predviđa se korištenje MongoDB baze podataka.
Ena Džanko, studentica FER-a i članica Syntio tima komentirala je pokretanje ovog modula: “Odmiče se od koncepta pustog učenja sintakse nekog jezika i rješavanja već “standardiziranih” labosa ili projekata te se radi na konkretnim problemima i stječe se praksa da se isti ti problemi riješe na način dostojan realnog poslovnog okruženja. Danas podaci znače sve, suvišno je i objašnjavati, ali pravilno i efektivno upravljanje s istim nije tako jednostavno za nekoga tko se prije nije susretao s tim. Stoga bi ova vještina trebala kroz konkretne probleme istovremeno i naučiti studente novom programskom jeziku i dati im koncepte njegovog korištenja u stvarnim situacijama.”
Nakon položenog ispita posjedovat ćeš osnovne vještine iz podatkovnog inženjeringa u oblaku koje će ti omogućiti realizaciju projekata izgradnje podatkovnih platformi u oblaku.
Tko izvodi nastavu?
Vještina je namijenjena studentima treće godine preddiplomskog i prve godine diplomskog studija te se izvodi u ljetnom semestru. U izvođenju nastave sudjelovat će suradnici iz tvrtke Syntio s velikim iskustvom na brojnim ostvarenim projektima, a nositelj kolegija na FER-u je doc. dr. sc. Marko Horvat.
„Cilj predmeta je razviti vještine studenata u području podatkovnog inženjerstva u oblaku korištenjem alata dostupnih na postojećim platformama u oblaku ali i korištenjem alata neovisnih o platformi koji će raditi u gotovo svakom okruženju. Studenti će naučiti temeljne procese na svakom projektu podatkovnog inženjerstva, kao što su unos, pohrana, prijenos, transformacija, čišćenje, validacija i posluživanje podataka, no isto tako i postupke upravljanja izvornim kodom, serverless programskim okolinama i kontinuiranom integracijom i isporukom koda, odnosno postupke koji su neophodni na današnjim projektima podatkovnog inženjerstva u oblaku“, rekao je Davorin Cetto, Syntio CEO.
Syntio je tvrtka za podatkovni inženjering koja pomaže klijentima da transformiraju svoje podatkovne sposobnosti u isporuku kvalitetnih proizvoda i usluga. Klijente podržavaju znanjem o infrastrukturi distribuiranih sustava, arhitekturama vođenim događajima, obradi velikih podataka, integraciji podataka, skladištenju podataka, poslovnoj analitici i znanosti o podacima. Osnovan je 2017. godine u Zagrebu te je u pet godina otvorio urede u SAD-u i Danskoj i narastao na 90 zaposlenika. Portfelj klijenata uključuje vodeće multinacionalne tvrtke u području maloprodaje, telekomunikacija, financija i znanosti o životu.
