Darko Marić, voditelje grupe u poduzeću dSPACE engineering d.o.o., podijelio je s nama svoja iskustva rada kao stalno zaposleni djelatnik u dSPACEu u posljednjih pet godina.
dSPACE djeluje više od 30 godina, a globalno je vodeće poduzeće u razvoju alata za razvoj elektroničkih kontrolnih jedinica. Jedino se u Zagrebu, osim centrale u Paderbornu, nalazi Research & Development centar. Između ostalog, u dSPACE-u se bave i izradom desktop aplikacija koje se koriste u svrhu simulacije i validacije kontrolnih jedinica u automobilskoj industriji.
Kako ste započeli karijeru u dSPACEu?
Imam 43 godine, inženjer sam informatike i u dSPACE-u radim skoro pet punih godina. Karijeru sam započeo kao razvojni inženjer, zatim sam postao voditelj tima, a već dvije godine sam na mjestu voditelja grupe od 13 razvojnih inženjera. Grupa koju vodim je podijeljena u dva SCRUM tima koji zajedno rade s još nekoliko timova iz Njemačke i Indije na produktu koji se zove Bus Manager.
Kako izgleda suradnja s timovima iz Njemačke i Indije?
Zajedno s timovima iz Njemačke i Indije činimo Agile Release Train (ART) unutra SAFe agilnog okvira. Svaka tri mjeseca okupljamo se na trodnevnom događanju gdje se planira posao u naredna tri mjeseca uzimajući u obzir strateške ciljeve i zahtjeve kupaca. Unutar ta tri mjeseca svaki tim radi prema zadanom cilju u dvotjednim iteracijama, odnosno sprintevima. Suradnja i komunikacija među svim timovima je svakodnevna i odvija se na engleskom jeziku čak i unutar hrvatskih timova jer imamo kolege iz Indije, Belgije i Njemačke.
Koja znanja je potrebno imati u vašem poslu?
Potrebno je imati dobro poznavanje nekog od programskih jezika kao što su C#, Java, Python ili C. Sve ostalo se nauči tijekom procesa uhodavanja u posao koji je dugotrajan zbog kompleksnosti i veličine produkta na kojem radimo. Isto tako poduzeće konstantno ulaže u znanje svojih zaposlenika tako da im osim internih edukacija, plaća i eksterne edukacije i certificiranja. I meni je također nedavno plaćen nastavak školovanja na jednom od naših tehničkih fakulteta.
Možete li nam opisati produkt na kojem radite?
Produkt na kojem radimo zove se Bus Manager. To je jedan vrlo moćan alat za konfiguriranje i simulaciju sabirničke komunikacije koje se odvija između kontrolnih jedinica (eng. Electronic Control Unit). Trenutno podržava LIN, CAN i CAN FD komunikacijske protokole. U njemu se kreiraju “real time” aplikacije koje se mogu izvršavati na našim fizičkim platformama kao što su SCALEXIO i MABX te na virtualnoj VEOS platformi. Simulacije koje se izvršavaju na navedenim platformama mogu se pratiti iz naših drugih alata kao što je ControlDesk koji se koristi u svrhu mjerenja, kalibracije i dijagnostike.
Kako se razvija Bus Manager?
Bus Manager je vrlo velik i kompleksan produkt koji počiva na data modelu vlastite izrade. Za razvoj koristimo Microsoft Visual Studio, C# i C programske jezike, a za izvođenje regresijskih testova na produktu, koriste se skripte pisane u Python-u. Od drugih alata koristimo još Azure DevOps, Miro, Jama-u, MS Teams itd.
Što biste poručili studenticama i studentima koji žele nakon studija raditi u vašem području, a možda i poduzeću?
Ako imate znanje iz nekog od programskih jezika i ako ste spremni na inženjerski tip posla u timskom i agilnom okruženju koji nije samo programiranje, nego i ispitivanje, istraživanje, čitanje i pisanje dokumentacije, ovo je pravi smjer za vas.
I za kraj, gdje se vidite u budućnosti?
Unutar poduzeća dozvoljeno je mijenjati odjele odnosno produkte na kojima se radi tako da postoji mnoštvo mogućnosti. Ali s obzirom na moje znanje i višegodišnje iskustvo mislim da mogu najviše dati u nekoj od voditeljskih uloga unutar dSPACE obitelji.