Naziv pozicije: Embedded Linux Software Developer
Naziv poslodavca: Ericsson Nikola Tesla d.d.
Godina diplomiranja: 2015.
Mentor: Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Džapo
Profil/smjer studija: Elektroničko i računalno inženjerstvo
Bok! Moje ime je Saša Tepić. Završio sam diplomski studij FER-a prije 6 godina, a trenutno radim u kompaniji Ericsson Nikola Tesla kao Embedded Linux Software Developer. U slobodno vrijeme vozim bicikl, slažem home automation sustave i selfhostam što god mogu.
Čime se sada baviš? Koji su tvoje odgovornosti na radnome mjestu?
Trenutno sam Operative Product Owner na projekima za razvoj uređaja iz Ericsson portfolia. To znači da sam voditelj našeg tima i ujedno sam odgovorna osoba koju kontaktiraju svi drugi ako im je potrebno nešto od nas… Uređaj na kojem trenutno radimo je vrlo kompaktni ugradbeni računalni sustav koji vrti embeded Linux operativni sustav. Odgovornosti našeg tima uključuju bootanje tog uređaja iz ugašenog stanja skroz do pravilnog i uspješnog pokretanja posebne distribucije Linuxa s pratećom programskom podrškom. Pritom koristimo U-Boot kao prvi bootloader prateći secure boot paradigme sa strogo čuvanim ključevima, vlastito rješenje pakiranja softwarea te smo implementirali failsafe sustav u slučaju da se pokušava pokrenuti krivi ili neovlašeni software. Jednom kada uređaj pokrene Linuxe mi smo odgovorni za ispravnu inicijalizaciju svih perifernih komponenti te implementiramo glavno sučelje prema njima kojeg koriste aplikacije iz viših slojeva.
Što ti se najviše sviđa na trenutnom radnom mjestu, a koji su izazovi s kojima se susrećeš?
Na poslu najviše komuniciramo s kolegama iz drugih Ericsson kompanija diljem svijeta, to mi se posebno sviđa jer iako se razlikujemo, radimo vrlo sličan posao i dijelimo iste probleme. Često surađujemo s kompanijama poput WindRiver-a, NXP-a, Marwell-a i Intel-a pa je vrlo interesantno kada dobijemo uvid u dokumente kojima inače ne bismo mogli pristupiti.
Neki od izazova s kojima se susrećem je praćenje razvoja članova tima. Tim s kojim radim je vrlo šarolik po pitanju kompetencija, a često nam dolaze novi kolege koji pridonose toj šarolikosti. Trudimo se imati dobar onboarding proces za svakog tko nam dođe. Jedan od primjera je da dajemo zadatke koji su usko vezani uz dnevne aktivnosti na projektima kako bi od samog početka imali osjećaj uključenosti u tim. Osim toga često sam u ulozi mentora novim kolegama, ali i seniorima i to volim raditi. Ne očekujemo da kandidati znaju sve što je potrebno za rad, a pogotovo da brzo razumiju cjelokupni sustav, pa mnogo pažnje pridodajemo da naše nove kolege upoznamo sa svime onom brzinom koja njima odgovara.
Koja prethodna radna iskustva su igrala ulogu u tvojoj odluci da odabereš posao koji trenutno radiš?
Tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja sudjelovao sam na raznim natjecanjima iz područja robotike, elektronike i računarstva. To iskustvo me usmjerilo na izradu raznih elektroničkih uređaja, neke od kojih sam proizvodio u serijskim izvedbama u ljetno vrijeme tijekom studija. Bilo je tu mnogo sati lemljenja, popravljanja grešaka u kodu ali i u hardwareu, no smatram da je to bilo vrijedno i nezamjenjivo iskustvo, pogotovo za osobu koja se želi baviti ugradbenim računalnim sustavima. Na fakultetu se želja samo potvrdila, pogotovo u društvu kolega s istim interesima.
Koja su ti iskustva pomogla da shvatiš da si na pravom putu i da radiš ono što želiš?
Tijekom studija često sam sudjelovao na raznim događajima bilo kao natjecatelj ili u organizaciji. Kao natjecatelj skupa s kolegama smo sudjelovali na globalnim natjecanjima organiziranim od strane kompanija poput Texas Instruments i Samsung. To je bilo posebno interesantno jer smo shvatili da radimo jednako kvalitetno kao i kolege s drugih svjetskih sveučilišta. U organizacijskoj ulozi sam naučio što znači biti dio tima ili voditi tim, pogotovo u kontekstu studentskih organizacija. Danas kada radim u kompaniji veličine Ericssona sve to iskustvo mi dobro dođe. Mnogo stvari je dobro i usko specificirano kako se trebaju napraviti. Mi za svaki pojedini dio sustava imamo procedure i specijalizirane timove iz cijelog svijeta s kojima surađujemo, umjesto da u istom trenutku dizajniramo PCB, pišemo software, radimo sigurnosne analize te proizvodimo uređaj. Naš software je naša briga i radimo ga s punom odgovornošću, a da bismo to mogli tako raditi ne možemo biti odgovorni i za sve ostalo u istom trenutku. Ovaj dojam se još više osjeti kada na projektu dođe odluka za ubrzanje proizvodnje, pa iz Ericsson tvornica izlazi nekoliko tisuća uređaja mjesečno – svaki sa našim softwareom.
Kada razmišljaš o svom iskustvu na FER-u, što ti je pomoglo u pripremi za karijeru?
Već pri prvim godinama fakulteta se osjeti fokusiranost na metodu, a ne rezultat, iako je i on bitan. Pritom se to najviše osjeti na svim matematikama koje smo imali. Pravilo je bilo da ako koristiš ispravnu metodu uz dovoljnu koncentraciju, doći ćeš do dobrog rješenja. To se uvelike razlikovalo od mog dotadašnjeg razmišljanja, gdje je bilo bitnije da na prvi pogled znaš rješenje. Tijekom ostalih godina studija takav način razmišljanja često su nazivali inženjerskim pa nam se činilo da bi na svako problemsko pitanje mogli odgovoriti s “ovisi”. To nas je naučilo ispravno razmišljati prilikom pristupa rješavanju određenog problema, nešto što je s vremenom evoluiralo u “hoće li to stvarno raditi dobro?”.
Koji savjet bi dao studentima koji razmišljaju o karijeri u tvom području?
Studentima koji razmišljaju raditi bilo što u području ugradbenih računalnih sustava bi prije svega preporučio da probaju dizajnirati vlastiti uređaj. Uključujući kutiju, dokumentaciju ali i upute za one koji se ne znaju koristiti njime. Tijekom fakulteta najviše se fokusiramo na onaj čisti tehnički dio, što je razumljivo, ali većina većih problema se otkrije upravo onda kada zamišljeni korisnici krenu koristiti taj uređaj. Taj cjelokupan proces osim što brusi tehnička znanja, pruža širi pogled na industriju u kojoj se nalazimo, a to su vrijedna iskustva koja će sigurno pomoći na prvom radnom mjestu.
Ako imaš još pitanja za Sašu i želiš s njim razgovarati o poslu koji radi, slobodno mu se javi na sasa.tepic@ericsson.com.