Naziv pozicije: Chief Operating Officer
Naziv poslodavca: Ars Futura
Godina diplomiranja: 2016.
Mentor: izv. prof. dr. sc. Vedran Podobnik
Profil: Telekomunikacije i informatika
Pozdrav svima, ja sam Luka Drezga i kroz studiranje na FER-u sam minimalno tri puta prolazio kroz egzistencijalnu krizu pitajući se jesam li pogriješio fakultet i jesam li na pravome mjestu. Danas, u retrospektivi, kao jedan diplomirani ferovac koji već duže vrijeme uspješno radi u IT industriji, zadovoljan sam odlukom da pobijedim FER. Ili sebe.
Koje su tvoje odgovornosti na trenutnom radnom mjestu, čime se baviš?
Trenutno sam na poziciji Chief Operating Officera ili po naški, direktor operacija. To bi značilo da sam zadužen za brigu o zadovoljstvu i praćenje individualnog razvoja zaposlenika i pojedinih timova u firmi, onboardanju novih kolega, employer brandingu i, generalno, zdravom razvoju naše agencije. Kako je Ars Futura još uvijek manja firma (trenutno nas ima 26), pomažem voditi i dizajn tim.
Kako je izgledao tvoj karijerni put?
Ferovac
pa product dizajner – čudno, zar ne?
Svake neprospavane noći zbog pisanja labosa iz TINF-a, svakim novim padom
ispita iz elektronike, pitanje koje bi mi stalno prolazilo kroz glavu je –
jesam li pogriješio fakultet? Da ste me to pitali davne 2013. godine, skoro
sigurno bih rekao – da. Svoju kreativnost nikad nisam izbacivao kroz kod i
algoritme. Na trećoj godini studija zaposlio sam se kao Community Manager (pa
Product Marketing Assistant) u Degordianu, a skoro sam došao do toga da se
prebacim s FER-a na ekonomiju. Srećom nisam, marketing sam vrlo brzo zamijenio
product dizajnom i sebe na kraju ipak pronašao u IT-u. Nakon Degordiana,
zaposlio sam se u Ars Futuri koja je tada brojala 5 zaposlenika. Pet godina i
tonu projekata kasnije, ostanak na FER-u se pokazao kao jako dobra odluka.
Kada razmišljaš o svom iskustvu na FER-u, što ti je pomoglo u pripremi za karijeru?
Kada završiš FER, karijerno možeš nastaviti u milijardu različitih smjerova. Kako sam najviše upoznat s računarstvom, istaknuo bih tu daljnje usmjerenje na znanost i na software development. Ako se odlučiš nastaviti baviti znanošću, FER te tu dosta dobro pripremi. Ako si se pak odlučio na software development, pripremi se na dosta učenja i prilagođavanja, pogotovo ako se odlučiš na agencijski posao. Nevezano za daljnje životno usmjerenje na koje se odlučiš, ono što ti FER neupitno pruži je inženjerski pristup rješavanju problema. Nauči te razmišljanju i snalaženju u bilo kojoj situaciji s kojom se sretneš kao developer. Nauči te brzom učenju i prilagođavanju. Nauči te vještini skakanja s tehnologije na tehnologiju, a ostalo dolazi s iskustvom. Neovisno o smjeru u kojem se želiš razvijati, FER te definitivno dobro pripremi na buduće izazove.
Koja iskustva su ti pomogla da shvatiš da si na pravom putu i da radiš ono što želiš?
Meni je osobno najviše pomogao prvi studentski posao, kroz njega sam dosta toga o sebi otkrio i saznao što želim karijerno dalje.
IT je trenutno jedna od najtraženijih grana, developera fali jako puno, zato dobro razmislite čime se želite baviti poslije fakulteta. Ako ste zainteresirani za znanost i želite se baviti nekim tvrdokornim stvarima, posvetite se fakultetu. Ako želite što prije krenuti otkrivati nove tehnologije, učiti pod mentorima s gomilom znanja i razvijati se u smjeru developera web i mobilnih aplikacija, krenite tražiti firmu koja će vam to omogućiti jer kad jednom napustite FER, vi ćete diktirati uvjete idućeg zaposlenja. Niste samo diplomirani ferovac, nego ste već developer s iskustvom.
Koji savjet bi dao studentima koji razmišljaju o karijeri u tvojem području?
Siguran sam da među vama postoje već pojedinci koji rade i oni koji su razmišljali o tome da pronađu posao tijekom studiranja. Vjerojatno već znate da ste traženi. Siguran sam da bi bilo tko od vas u ovome trenutku mogao pronaći posao i da bi se firme trgale da vas zaposle, oblikuju i od vas naprave majstore. Nemojte se bojati izazova, ne postoji univerzalna formula za uspjeh. Gradite odnose, stalno učite i razvijajte se, propitkujte i istražujte, stvarajte i najbitnije – budite ono što jeste, budući inženjeri.