Naziv pozicije: Head of Solutions
Naziv poslodavca: ChainSafe
Godina diplomiranja: 2017.
Mentor: doc. dr. sc. Stjepan Groš
Profil/smjer studija: Programsko inženjerstvo
Ja sam Belma i diplomirala sam Programsko inženjerstvo zbog zanimanja za nove tehnologije. Tijekom studija bila sam uključena u razvoj nekoliko startupa, a iskustvo sa fullstack developmentom sam stekla tijekom stručnih praksi. Nakon završetka studija odlučila sam otići „svojim putem“ pa sam u ožujku 2018. godine postala suosnivačica NodeFactoryja, blockchain R&D poduzeće koje nudi razvoj decentraliziranih aplikacija, infrastrukture, protokola i alata za Web 3.0. U srpnju 2021. godine ChainSafe je akvizirao NodeFactory i sad radim na poziciji Head of Solutions u jednoj od najvećih blockchain poduzeća na svijetu – ChainSafe.
Koji su tvoje odgovornosti na radnome mjestu?
Trenutno vodim R&D odjel ChainSafea, kanadske tvrtke koja se bavim razvojem blockchain infrastrukture. Glavni cilj odjela je osmišljavanje dizajna rješenja, ali i istraživanje novih mogućnosti razvoja proizvoda. Kako je to mladi tim, moj zadatak je stvoriti procese za ugodan i produktivan rad te skalirati tim. Osim samog menadžmenta, radim s klijentima u ranoj fazi kod osmišljavanja njihovih rješenja.
Što ti se najviše sviđa na trenutnom radnom mjestu?
Rad na zanimljivim projektima, ali i to što mogu utjecati na odabir projekata tako da uvijek gledam da radimo na nečemu što ima utjecaj na zajednicu te tim i tvrtku u širenju znanja. Također, s obzirom na to da smo u R&D-u, radimo s najnovijim tehnologijama i imamo dosta vremena za istraživanje i eksperimentiranje. To je nešto drugačije od onoga što sam prije radila i pozitivna mi je promjena s obzirom na to da mogu malo predahnuti od produkcije i hitnih uskakanja ili problema korisnika. 🙂
Koje vještine i znanja koristiš u svom poslu? Što si od toga naučila tijekom studija, a što neovisno o studiju ili naknadno?
Trenutno mi je nov i izazovan dio oko menadžmenta s obzirom na to da se radi o tvrtki s više od sto zaposlenih pa je to sve na ozbiljnijoj razini nego što sam to radila prije. To nije nešto što se učilo na studiju ili barem nije popularno u tim godinama pa nisam ni znala da postoji mogućnost učenja toga, što je dosta zanimljivo jer zapravo postoji i velika potreba za primjerice tehničkim project managerima. Ono što je meni sigurno najviše koristilo je rad na projektu i diplomski rad jer me naučilo procesu istraživanja te pisanja samog rada. Tu sam zahvalna svom mentoru prof. Stjepanu Grošu koji je uvijek izdvojio vrijeme za detaljno pregledati rad i dati konstruktivne kritike. Prije mi je to pomoglo da bez straha mogu pisati tehničke blog postove, a danas da klijentima dostavim bolje istraživačke radove i tehničke dokumentacije.
Kada se razvio interes za područje kojim se trenutno baviš?
Kriptovalute su mi oduvijek bile zanimljive, a onda se pojavila i mogućnost da se na blockchain mrežu zapiše i neka logika odnosno naprave aplikacije koje više nisu samo prijenos sredstava. Kako tehnologija omogućava usluge bez posrednika stvorila se i mogućnost potpune tehnološke decentralizacije i ideja Web 3.0 interneta gdje korisnici upravljaju svojim podacima, identitetom i sudbinom.
Koja su ti iskustva pomogla da shvatiš da si na pravom putu i da radiš ono što želiš?
Teško je reći što je pravi put i kad si na njemu, ali po meni je to kad radiš upravo ono što želiš. Ne postoji neki recept niti mogu točno prstom pokazati na određena iskustva, ali puno toga sam naučila u aktivnostima na i oko FER-a, poput volontiranja u KSET-u. Cijeli taj networking oko FER-a, dijeljenje znanja i učenje iz tuđih iskustva mi je bilo korisno. Također, sigurna sam mi je i studij pomagao u načinu obavljanju posla.
Koji savjet bi dala studentima koji razmišljaju o karijeri u tvom području?
Svakako bih savjetovala da pogledaju malo više blockchain tehnologiju jer je to jako mlada tehnologija s kojom puno inženjera nema iskustva, a sve više je tražena. To je nešto malo drugačiji tehnički stack, ali uz beskonačno mnogo resursa na internetu, vrlo brzo se može i naučiti. Za one koji vole konstantno učiti i napredovati, toga svakako neće nedostajati s obzirom na to da se svakim danom sve više razvija i kriptografija i mogućnosti protokola. Također, sve koje zanima development preporučujem da eksperimentiraju s nešto danas popularnijim programskim jezicima poput Rust, Go i JavaScript (TypeScript).