Naziv pozicije: Desk Strat (Strategist)
Naziv poslodavca: Morgan Stanley
Godina diplomiranja: 2014.
Mentor: izv. prof. dr. sc. Krešimir Pripužić/prof. dr. sc. Ivana Podnar Žarko
Profil/smjer studija: Računarstvo/Telekomunikacije
Pozdrav! Moje ime je Antea i završila sam FER prije sad već podosta godina. Za razliku od mnogih mojih kolega, nisam upisala FER jer sam se zaljubila u programiranje u srednjoj školi. Zapravo sam išla u klasičnu gimnaziju gdje je fokus bio na predmetima humanističke prirode te se moj interes smjestio u neobičnoj kombinaciji filozofije, logike i matematike. Na FER-u sam završila na nagovor profesorice iz Fizike (hvala profka!) i iako je bilo dosta izazovno pohvatati nove koncepte nakon svih tih satova latinskog i grčkog, FER je zapravo bio odličan izbor. Na kraju dana, programiranje je ipak možda neka vrsta filozofije? 🙂
Kako je izgledao tvoj karijerni put?
Tijekom pisanja diplomskog rada sam radila u Ericsson Nikola Tesla, gdje sam se nakon završetka faksa i zaposlila. Raditi u ETK je bilo super iskustvo, zanimljiv posao blizak mom smjeru studija i odlična ekipa. Uspjela sam provesti i godinu dana na projektu u Švedskoj, što je zaista bilo posebno iskustvo. Nisam aktivno tražila nove prilike, no tu i tamo bih odgovorila regruterima i pristala na intervju. Još uvijek smatram da je povremeno intervjuiranje odličan način za check-in vlastitih vještina te izlazak iz komfor zone. Tako je jedan od intervjua završio i ponudom za posao koji me dosta zainteresirao te sam završila u uredu Morgan Stanley u Budimpešti. Privukao me interest prema globalnim tržištima, financijama, ali i reputacija firme. Nakon koje godine u Budimpešti sam se preselila u London gdje se još uvijek nalazim.
Ne bih rekla da je moj karijerni put bio klasičan i linearan – često sam naglo skretala i izazivala čuđenja kolega i obitelji, no meni je uvijek imalo smisla reći „da“ kad god mi se nešto novo pružalo. Često sam morala učiti novi programski jezik u potpuno novoj industriji, prilagođavati se novoj kulturi, ali meni je to bilo okej. „Uvijek možeš nazad ako ti ovo nije okej“ bi bila neka moja mantra.
Kako izgleda tvoj tipični radni dan?
Moj tipični radni dan počinje u 9 ujutro u uredu u Londonskom Canary Wharfu s velikom crnom kavom i ambicioznom To do listom. Križanje zadataka s liste mi pruža neobičan užitak! Nakon toga uglavnom imam par sastanaka sa svojim kolegama gdje koristimo vrijeme za koordiniranje, raspravljanje o problemima i izazovima, podjelom odgovornosti, itd. Ostatak dana ovisi uglavnom o tržištima i potrebama – neke dane provodim programirajući zadane tehničke zahtjeve, ponekad analiziram tržište nekretnina u Europi za potrebe transakcija, dok neke druge dane radim s IT odjelom na automatizaciji određenog procesa. Moja trenutna pozicija je zanimljiv miks svega vezano za podatke, brojevne analize te automatizaciju analize i izdavanja kredita. S obzirom na to da radim u globalnom timu i veliki dio mog tima je u New Yorku često sam i na poslijepodnevnim pozivima gdje raspravljamo o globalnoj strategiji naših projekata i potencijalnim suradnjama između timova.
Koji su izazovi s kojima se susrećeš na radnom mjestu?
Ah svakakvi… Od novih programskih jezika (koje ponekad banke same izmisle) do novih financijskih produkata. Vjerojatno jedan od mojih konstantnih izazova je naći i održati dobar balans između visoke kvalitete i detalja kojem sam prirodno sklona te vremenskih ograničenja i pritiska koje tržište samo po sebi nameće. Poslovi blizu tržištu su veoma dinamični, zahtjevi se brzo mijenjaju te je važno to prihvatiti i balansirati s vlastitom potrebom za perfekcionizmom.
Kada razmišljaš o svom iskustvu na FER-u, što ti je pomoglo u pripremi za karijeru?
Puno toga, no ako moram izdvojiti to bi bili visoki standardi i očekivanja FER-a kao institucije. Kroz studij sam uvijek imala osjećaj da se od mene i mojih kolega očekuje puno. Osobno mi je trebalo malo vremena da počnem cijeniti meritokratski sustav FER-a i razvijem svoju osobnu disciplinu, no vjerujem da je upravo ta vještina ono što mi je pomoglo u mojoj karijeri jer to firme poput moje jako cijene.
Što je najkorisnije što si naučila tijekom svoje karijere?
Kad studiraš na tehničkom fakultetu poput FER-u, okružen si prirodnjacima i generalno se favorizira znanost, a svi humanistički kolegiji su „ah ono što moramo zbog ECTS bodova“. Rekla bih da sam u svojoj karijeri naučila cijeniti „obje strane novčića“ – da, definitivno moraš imati analitičku, tehničku stranu, no da bi napredovao moraš znati i odstupiti od detalja te se posvetiti izgradnji timova, motiviranju svojih kolega i podređenih te komunikaciji s različitim grupama. Upravo su zbog toga razumijevanje ljudske prirode i emocionalna inteligencija krucijalni.
Koji savjet bi dala studentima koji razmišljaju o karijeri u tvom području?
Budite i ostanite informirani – svijet se brzo mijenja, a industrije koje nismo poznavali jučer danas dominiraju. Važno je ostati znatiželjan, raspitivati se o novim zanimanjima, industrijama i vještinama koje dolaze s njima. U ovom globaliziranom svijetu u kojem živimo pristup informacijama je zaista beskonačan. Na kraju, želim dodati da ako vas banke i pozicije poput moje zanimaju slobodno ping na moj LinkedIn profil.