Naziv pozicije: M2M Product Owner
Naziv poslodavca: Rimac Technology d.o.o
Godina diplomiranja: 2011.
Mentor: dr. sc. Zvonimir Vanjak (službeno prof. dr. sc. Vedran Mornar)
Profil/smjer studija: Računarstvo, Programsko Inženjerstvo
Moje ime je Andrea i upisala sam FER jer sam se zaljubila u programiranje još dok smo ga u srednjoj školi učili samo na razini dijagrama toka. Za moju totalno analitičku introvertiranu stranu FER je bio pravi izbor. No, tijekom moje karijere, sve se više počela buditi moja kreativna strana i uživanje u radu s ljudima. Dijeljenje znanja i poticanje drugih da učine ono nešto više postalo je dio moje svakodnevice – od vođenja timova, mentoriranja drugih na radnom mjestu i volontiranja u udruzi Code Club do organizacije Women in Data Science konferencije i Leading in Tech meetupa te najnovijeg projekta, Mentoring Bytea. Trenutno najviše svoje energije ulažem u izgradnju jednog Toddler.js i dva Baby.js libraryja, a strast mi je izrada torti svakakvih oblika.
Kako si pronašla svoj prvi posao nakon FER-a?
Na zadnjoj godini fakulteta radila sam razne studentske poslove te je zadnji od njih bio u struci – održavanje i nadogradnja web stranice. U toj firmi dobila sam priliku ostati raditi za stalno, no u tom trenutku taj posao i to okruženje nije bilo za mene pa sam odbila. Firma u kojoj je radio moj mentor imala je otvoren natječaj za više junior pozicija i mentor me nagovorio da dođem na razgovor. Otišla sam s uvjerenjem da mi se neće svidjeti, a na kraju je ispalo u potpunosti drugačije. U toj firmi sam ostala 6 godina i tom periodu mogu zahvaliti većinu svojih znanja i iskustava.
Čime se sada baviš?
Moja uloga u Rimac Automobilima (sada Rimac Technology) orijentirana je na telemetrijski sustav koji prati vozilo od njegove proizvodnje, internog i vanjskog testiranja sve do aktivnog korištenja. Sam posao sastoji se od razumijevanja procesa i skupljanja zahtjeva u gotovo svim timovima u firmi, analizi, suradnji s dizajn i razvojnim timovima te osmišljavanja i kreiranja novih proizvoda i njihovih dijelova iz svega prikupljenog. Uz moju pozadinu u developmentu, puno sudjelujem i u poboljšavanju razvojnih procesa te kvaliteti razvoja samog proizvoda.
Trenutno je ta moja uloga u pauzi zbog porodiljnog dopusta, no to ne znači da se moj profesionalni život zaustavio. Ovo vrijeme „za sebe“ koristim za stjecanje novih znanja i istraživanje nekih novih interesa. Tako sam prošli mjesec završila četveromjesečni Full Stack Javascript Developer Nanodegree program na Udacityu, a trenutno sam usmjerena na dodatnu edukaciju o Domain Driven Design i arhitekturi softvera jer me taj dio razvoja najviše vuče.
Znanje i iskustvo se množe kad se dijele pa većinu svog slobodnog vremena dajem u organizaciju Mentoring Bytea – besplatnog mentorskog programa za ljude u ITu.
Kada se razvio interes za područje kojim se trenutno baviš?
Kad sam krenula raditi, nisam ni znala koja sve područja postoje u ITu i koliko je to područje šaroliko i veliko. Nakon programskog inženjerstva krenula sam kao junior developer. Moja želja da učim i istražujem kako stvari mogu biti bolje, dale su mi priliku da radim na developmentu (i backend i frontend), bazama, testiranju, pisanju dokumentacije, kreiranju arhitekture novog projekta, planiranju, kreiranju novih internih proizvoda, vođenju tima i cijelog softverskog odjela. Kako se u firmi počelo intenzivno raditi na tome da se featurei i njihovi prioriteti bolje isplaniraju i dokumentiraju, otvorila se pozicija Product Ownera pa sam dobila priliku upoznati i taj dio razvoja proizvoda, što sam i prihvatila.
Koji su izazovi s kojima se susrećeš na radnom mjestu?
Najveći izazov s kojim se susrećem kao Product Owner je spajanje svih procesa razvoja vozila u softver koji radimo. Na prvu to možda djeluje dosta jednostavno, no kad u priču uđe praćenje svih dijelova, upgrade softvera, testiranja, različita tržišta i varijacije, jasnije je koliko je to kompleksan proces. Osim toga, svakodnevno me muči problem manjka vremena jer imam toliko interesa i želja, a teško mi je neke izbaciti. No, moram priznati da od kad imam djecu puno fokusiranije i efikasnije koristim svoje vrijeme za stvari koje me najviše ispunjavaju.
Što je najkorisnije što si naučila tijekom svoje karijere?
Dugo sam mislila da pitati za pomoć znači slabost, ali što imam više iskustva vidim koliko je bitno priznati da ne znamo, podijeliti svoje misli s drugima, čuti tuđa iskustva i narasti još jednu stepenicu više. Baš je zato neka moja osobna misija pokazati ljudima da mogu sve što požele i potaknuti ih da se odvaže pitati za pomoć.
Koji savjet bi dala studentima koji su u potrazi za poslom?
Ovdje ću citirati Teu Zavacki jer mi je taj savjet promijenio pogled na sve što radim: „Kada ne znaš što želiš – reci DA svakoj prilici koja dođe u tvom smjeru. Nikad ne znaš koja će biti ona prava. Kada znaš što želiš – reci NE baš svemu što te ne vodi željenom cilju.“ Želim studentima poručiti da probaju sve što ih zanima, slijede svoje lude snove i ne brinu se što možda neki smjer ne ispadne idealan jer ga je uvijek moguće promijeniti i krenuti u drugom. Ako na tom putu želite biti uspješniji i brži, prijavite se na Mentoring Byte i pronađite mentora koji će vam pomoći.